Folyadékpótlás tudatosan – természetes ásványvizek

2015-08-13 02:23
2022-06-13 05:56
FittSport
Folyadékpótlás tudatosan – természetes ásványvizek

A folyadékpótlás alapvető szükséglete szervezetünknek, ám sokan nem tulajdonítanak neki kellő jelentőséget. A folyadékpótlás elhanyagolása miatt rossz közérzet, rugalmatlan, száraz bőr, száraz, töredezett haj, egészségtelen körmök és más, már-már betegség számba menő tünet jelentkezik.

Nem szabad elhanyagolni szervezetünk igényeit, egy kis karbantartással hosszabb és egészségesebb életet élhetünk, ráadásul jókedvvel és szép külsővel.

A folyadékpótlás legegészségesebb módja, ha természetes ásványvizet fogyasztunk. A meghatározott átlagmennyiség, amit egy nap el kell fogyasztani, kettő liter. De ez a mennyiség függ testsúlytól, életkortól, évszaktól, fizikai állapottól ás a fizikai aktivitástól is.

Elképzelhető, hogy egy téli időszakban elegendő lehet másfél liter is a hidratáláshoz, ám nyáron, a hőségben nyugodtan mehetünk kettő liter fölé, akár napi háromliternyi folyadékot is bevihetünk. Ha télen is sportolunk (és miért ne tennénk?), akkor természetesen a folyadék mennyisége is nő, de a nyári kánikulában végzett izzasztó edzés, munka is plusz decilitereket jelent.

A folyadékbevitel, ha megfelelő minőségű vízzel történik, nem csupán hidratál, de feltölti a szervezet különböző ásványi anyagokkal is. A vízből természetesen nem lehet mindent pótolni és a teljes ásványi anyag szükségletnek kicsi százalékát képes a víz pótolni, de egyáltalán nem elhanyagolható ez sem.

A természetes ásványvizek a szervezet számára szükséges mikro és makro elemeket oldott formában tartalmazzák, így a szervezet sokkal könnyebben hasznosítja őket. A biológiai folyamataink fontos részei az ionok, melyek például a sav-bázis egyensúly, az elektrolit egyensúly, az ionháztartás egyensúlyának fenntartói, valamint egyes enzimek összetevői.

A makroelemek közül a nátrium, kálium és klorid ionok nagy szerepet játszanak a szervezet folyadékháztartásának, sav-bázis egyensúlyának, valamint az ozmotikus nyomás fenntartásának, szabályozásának területén. A természetes ásványvizek e három iont is tartalmazzák, de ezeken kívül még számos mást is, mint például foszfor, hidrogén-karbonát, magnézium, kálcium.

Nem csak makro, de mikroelemeket is nyerhetünk a vízből. Ilyenek például a vas, fluor, jód, lítium, mangán, szilícium, cink, réz, szulfát. A mikroelemek az enzimek működéséhez elengedhetetlenek, ezért mindenképpen fontos, hogy pótolva legyenek. Nem minden víz tartalmazza az összes felsorolt elemet.

Vannak olyan természetes ásványvizek, melyeket például vastalanítanak, vagy más, speciális kezelésen esnek át.





i