Hogyan csillapítsd a kínzó köhögést?

2015-01-23 17:44
2022-07-07 07:38
FittSport
Hogyan csillapítsd a kínzó köhögést?

Télen fokozottabban ki vagyunk téve mindenféle fertőzésnek, légúti megbetegedésnek. Jó esetben a megfázás nyomtalanul elmúlik egy hét leforgása alatt, rossz esetben azonban a kínzó köhögés akár még heteken át is elhúzódhat. Ez főként a tüdőgyulladás, valamint az influenza utáni állapotra jellemző, ugyanis eme betegségek sajnálatos velejárója az, hogy a köhögési rohamok még hosszú-hosszú időn át fennállnak.

De mit lehet tenni a kínzó köhögés ellen? Szabad-e gyógyszerekkel csillapítani a görcsös köhögést? A köhögésről tudni kell, hogy a szervezet egyik védekező, tisztító mechanizmusának szerepét tölti be.

Amennyiben a garatban, a légcsőben, vagy a tüdőben váladék szaporodik fel, azt a szervezet erőteljes köhögéssel igyekszik kiüríteni onnan. Éppen ezért, elsődleges szabály az, hogy a váladéktermeléssel járó köhögést semmi esetre sem szabad csillapítani, mert annak veszélyes következményei lehetnek a felszaporodó, kiürülni nem tudó váladék miatt.

Száraz köhögés esetén azonban, ha nem a felszaporodó váladék okozza a köhögési ingert, lehet szó köhögéscsillapításról. Ez főként abban az esetben igaz, ha a köhögés már annyira elviselhetetlenné válik, hogy zavarja a hétköznapi teendők elvégzését, vagy az éjjeli pihenést.

A köhögés rettentően kimerítheti a szervezetet, ezért ilyen esetben mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a köhögéssel járó rohamokat csillapítani lehessen. Legyen szó akár váladéktermeléssel járó, vagy száraz köhögésről, vannak olyan dolgok, amelyekkel jelentősen javítani lehet az állapotunkon.

Lássuk, mit tehetsz a köhögés mérséklése érdekében! Először is, igyekezz természetes, kíméletes módszert választani a köhögési inger elnyomására. Szerezz be például egy párásító készüléket.

A párásító készülék főként télen tehet jó szolgálatot, amikor a fűtés következtében a szoba levegője szárazzá és meleggé válik. Ez a körülmény a nyálkahártyák kiszáradásához vezethet, ami torokkaparást és köhögést vált ki.

Párásítás hatására a nyálkahártyák nedvesek maradnak, így a szárazság okozta köhögési inger remekül csillapítható, vagy akár meg is szűntethető általa. Köhögés esetén igyekezz elkerülni a tejtermékeket is, hiszen ezek az élelmiszerek fokozni tudják a nyáktermelődést, vagyis további köhögő rohamok kiváltói lehetnek.

Fogyassz bőségesen folyadékot, továbbá ihatsz teát is, amelybe rakj mézet. A bőséges folyadékfogyasztás és a méz is természetes ellenszerei a kínzó köhögésnek.





i