Izomedzés kardio gépeken. Lehetséges?

2015-08-19 08:59
2019-03-14 10:38
FittSport
Izomedzés kardio gépeken. Lehetséges?

Számos olyan fitnessgép létezik, melyeket elsősorban aerob, kardio edzésekre találtak ki, valamint az állóképesség növelésének céljából használnak. Ezek az eszközök például a futópadok, elliptikus trénerek, taposógépek, evezőgépek, szobakerékpárok, lépcsőző gépek.

Miért hasznosak a kardio gépek?

Nagyon is alkalmasak arra, hogy nem túlzott erőkifejtés mellett, hosszú ideig magas pulzusszámot érjünk el a használatuk közben. Intervall edzésekre is alkalmasak, hiszen a legtöbbjüknél az ellenállás könnyen és gyorsan változtatható, sőt, a fejlettebb, újabb gépek esetében még erre alkalmas edzésprogramok is letölthetők, melyeket a gép maga szabályoz, nekünk csak követni kell a változásokat.

De ezek a gépek ugyanúgy alkalmasak lehetnek izomerősítésre is. A lényeg annyi, hogy minél nagyobb fokozatra vannak állítva, annál erősebben kell dolgozni a mozgásért az izomedzés érdekében.

Egyedül a futópad kivétel ezek közül, mert ott a nagyobb fokozatra állítás nem erősebb ellenállást, hanem gyorsabb futást eredményez, ami van, hogy már nem is kardio és teljes mértékben haszontalan.

Milyen kardio gépeken végezhetünk izomedzés központú tréninget is?

Az elliptikus trénerek estében a magasabb fokozat azt eredményezi, hogy sokkal erősebben kell dolgozni a lábainkkal, hogy mozdulni tudjunk, hogy a síelős mozgást kivitelezzük. Itt az izomedzés célja, hogy a far, com izmai sokkal nagyobb erőkifejtéssel mozogjanak, ezzel hatékonyabban fejlődnek.

A szobakerékpárnál ugyanez a helyzet. A szobabicikli magas fokozata olyan, mintha egy meredek dombon kellene feltekernünk. Itt is izomedzés történik, nem pedig csak kardiózás. Az evezőgép hasonlóan működik és a taposógép is, bár ez utóbbi nem egy kimondottan hasznos eszköz, mivel túl kicsi hatást gyakorol a fenék és comb izmaira, mint sok más egyéb gép vagy gyakorlat.

A taposógéppel a vádli izmait lehet jól edzeni, főleg, ha magas fokozatra állítjuk. A kardi gépeket legtöbbek fogyás céllal használják, de a fogyás sokkal gyorsabb, ha nagyobb izomtömeggel rendelkezünk. A szervezet az izmok fenntartására és az izomedzés céljára sokkal több energiát fordít, mint amennyi a zsírszövetek fenntartásához szükséges, így egyértelmű, hogy ha nagyobb tömegű izommal rendelkezünk, akkor a napi átlag kalóriaszükségletünk magasabb.

Éppen ezért a kardio edzések után érdemes beiktatni egy kis izomedzést is. Főleg, hogy a kardio által felpörgetett szervezet sokkal hatékonyabban dolgozik, így az izomépítés közben is sok-sok kalóriától lehet megszabadulni.





i