Koffein-Jó vagy rossz?Miben mennyi található?

2015-09-01 12:41
2018-10-06 07:39
FittSport
Koffein-Jó vagy rossz?Miben mennyi található?
A koffein hatásairól számos elmélet született már. Az eredmények azonban azt mutatják, hogy a koffein pozitív vagy negatív hatása függ attól, milyen forrásból származik a koffein, és milyen mennyiségben fogyasztjuk, mikor, mivel, hogyan. Az átlag ember általában úgy tudja, hogy a koffein a kávékban, teákban, energiaitalokban, és kólában van. De koránt sem ilyen rövid a lista.

Mit is tudunk általánosságban a koffeinről?

Előnye, hogy enyhe serkentőszerként élénkít, fokozza a szellemi teljesítőképességet. Hátránya, hogy álmatlanságot okozhat, fogyasztása olyan szokássá válhat, melynek elhagyása enyhe elvonási tünetekkel jár, migrént idézhet elő, felgyorsítja az ásványi anyagok csontokból való eltávozását, túlzott fogyasztása esetén szívdobogásérzet, remegés és szédülés jelentkezhet.

Aerob sporttevékenység előtt, közben kimondottan káros fogyasztani, mert nem engedi, hogy a szíven megfelelő mennyiségű vér jusson át egységnyi idő alatt.

Nem csak a kávéban, teákban van koffein, hanem a csokoládékban, fájdalomcsillapítókban, is található. Nézzünk néhány alapvető dolgok, miben mennyi koffeint találunk. Egy adag lefőzött kávéban 115 mg, egy adag instant kévéban 65 mg, egy adag teában 40 mg, 2 dl kólában 18 mg, két dl csokoládéitalban 3 mg, a koffeinmentes kávéban szintén 3 mg, az étcsokoládé 80 mg koffeint tartamaz, a tejcsokoládé 20 mg, a fájdalomcsillapító tabletta pedig 30 mg koffeinnel látja el a szervezetet.

A koffein serkenti a szívműködést, a központi idegrendszert, fokozza a szellemi teljesítőképességet, és általában csökkenti a fejfájást. A koffein az emésztést is segíti, mivel serkenti a gyomor savtermelését. A légutakat is tágítja. A koffein kis adagokban nem mérgező, azonban függőséget alakíthat ki.

A túlzott kávéfogyasztás súlysos problémákhoz vezethet. Szívdobogást, remegést, verejtékezést, gyors légzést, álmatlanságot okozhat, valamint az arra érzékenyeknél migrént is. A koffeinhez hozzászoktatott szervezet nem jól tűri a hirtelen megvonást, mert ennek következtében erős fejfájás, levertség, erőtlenség, igerlékenység és fáradtság jelentkezhet.

A koffein vizelethajtó, fokozza a kálciumkiválasztást. Ezek nem pozitív tulajdonságok, mert a vizelethajtás miatt szárító hatású, ezért kell kávézás után legalább akkora mennyiségű vizet elfogyasztani, amekkora mennyiségű kávét ittunk. A kálciumkiválasztás fokozása pedig, abban az esetben, ha a koffeinfogyasztás túlzott mértékeket öltene, növeli a csontritkulás esélyét.

Az idősebb nőknél kimondottan ellenjavallt a túlzott koffein fogyasztás, mert náluk sokkal erőteljesebben jelentkezik a csontritkulás elősegítése.




i