Miért jó a biciklizés?

2015-05-05 10:37
2022-06-13 05:54
FittSport
Miért jó a biciklizés?

A biciklizés egy igen komplex mozgásforma, melynek egészségügyi hatása kimagaslóan pozitív szervezetünk számára. Emellett a környezettudatosság egyik alapja, hogy igyekezzünk minél kevesebb káros anyagot juttatni a levegőbe, ezért ha van rá mód ne autóval vagy motorral közlekedjünk, hanem gyalog vagy biciklivel.

A biciklizés élettani hatásai

A kerékpározás az aerob, ciklikus mozgásformák csoportjába sorolható, tehát végzése közben egy mozdulatsor ismétlődik dinamikusan, melyhez nagyobb mennyiségű oxigénre van szüksége a szervezetnek és kalóriát éget, felgyorsulnak a folyamatok. 

A biciklizés egyik legfontosabb pozitív hatása, hogy jól edzi a szívet és a vérkeringési rendszert. Miközben biciklizünk, emelkedik a légzésszám és a szív is erősebben dolgozik. Ennek hatására felgyorsul a vérkeringés, a sejtekhez nagyobb mennyiségű oxigén jut el, mint nyugalmi állapotban.

Felélénkül az egész szervezet és minden egyes kis része fokozottan munkára lesz fogva. Ezek miatt a rendszeres biciklizés nagymértékben növeli az állóképességet, javítja a terhelhetőséget, Erősít és felpezsdíti szellemi képességeinket is.

Főleg, ha nem csak sétakerékpározásról van szó, hanem gyorsabb, intenzívebb tekerésről, esetleg nehezebb terepen is.

Mindezeken kívül biokémiai szempontból is van pozitív hatása:

  • a vér lipid- és zsírsavtartalmát kedvezően befolyásolja a rendszeres kerékpározás.

A biciklizés kalóriát éget és növeli az állóképességet is

Az egész testet megmozgató, azaz kardiovaszkuláris hatásokon kívül zsírégető is ez a típusú mozgásforma, így a fogyásban is nagy szerepe van, ráadásul a biciklizés közbeni folyamatos, izmokban fellépő vérbőségtől sokkal szebbé válnak az izomtónusok.

Rendszeres kerékpározással elkerülhető az elhízás és a magas testzsír.

A futás is egy kiváló, hasonlóan jó hatásokat közvetítő sport, ám a biciklizés nem terheli annyira az izületeket, így akinek izületi panaszai vannak, válassza inkább a kerékpárt a rekortán helyett.

A tekerés ráadásul nagyon jó stressz levezető, így például munkába menet, onnan jövet, lelkivilágunkat is pátyolgatja.





i