Mire ügyelj az étrended összeállításánál, ha rendszeresen gyógyszert szedsz?

2014-09-11 02:04
2020-07-09 10:53
FittSport
Mire ügyelj az étrended összeállításánál, ha rendszeresen gyógyszert szedsz?

Azok közé az emberek közé tartozol, akiknek rendszeresen gyógyszert kell szedniük az egészségük érdekében? Akkor nem árt néhány nagyon fontos dolgot szem előtt tartanod az étkezéseid közben! Tudtad-e azt például, hogy egyes ételek kölcsönhatásba tudnak lépni az ételekben lévő enzimekkel, anyagokkal? Amennyiben nem, úgy mindenképpen olvass tovább, hiszen megmutatjuk, hogy mely gyógyszerek, mely ételekkel nem férnek össze.

Az antibiotikumok szedése során mindenképpen meg kell említenünk azt, hogy a tejtermékek fogyasztását jobb elkerülni. A tejtermékek ugyanis, az antibiotikum felszívódását meg tudják gátolni. Az antibiotikumban lévő hatóanyagok kölcsönhatásba lépnek a tejtermékekben lévő anyagokkal, így azok hatástalanná válnak, ha a bevétellel egy időben valamilyen tejterméket is elfogyasztasz.

A beszedett gyógyszer ilyen esetben változatlan formában távozik a végbélen keresztül, vagyis esélye sincs arra, hogy felszívódjon a testedben. Antibiotikum szedésekor kerüld a joghurt, a túró, a sajt és a tej fogyasztását! Antibiotikum szedése esetén a tejtermékek mellett a koffeint tartalmazó italokat is jobb, ha kiiktatod az étrendedből.

Ez azt jelenti, hogy a tea, a kávé és a kóla fogyasztása is kerülendő. Amennyiben nem antibiotikumot szedsz, hanem valamilyen véralvadás gátló szert kell rendszeresen alkalmaznod, úgy más ételekkel kell óvatosnak lenned. A véralvadás gátló szerek hatékonyságát a K-vitamint tartalmazó ételek csökkenthetik, ezért jobban teszed, ha nem eszel brokkolit, karfiolt, spárgát, babot, lencsét és salátát.

Mindezek mellett kerülendőek a zsíros tejtermékek is, ugyanis ezek is csökkenthetik a véralvadásgátló szerek hatását. Egyszerű fájdalomcsillapító gyógyszert szedsz?

Akkor sem ehetsz és ihatsz bármit, ugyanis a fájdalomcsillapító hatóanyagával is kölcsönhatásba léphetnek egyes ételek és italok. A koffein például nem csupán az antibiotikumok hatóanyagával összeférhetetlen, hanem a fájdalomcsillapítókéval is.

Tudtad-e azt például, hogy a fájdalomcsillapító hatóanyaga, koffeinnel keveredve, sokkalta erősebb hatást vált ki a szervezetedben?

Bizonyára nem, pedig ez így van. A fájdalomcsillapító sokkal erőteljesebben hat, ha koffeinnel együtt veszed be, ezért jobb, ha óvatos vagy és kerülöd a kávé, a tea és a kóla fogyasztását a fájdalomcsillapító gyógyszerek bevételét megelőzően és azt követően legalább 2-3 órán át.





i