Mit is jelent az, ha valakinek sportszíve van?

2015-09-22 06:39
2018-10-29 22:25
FittSport
Mit is jelent az, ha valakinek sportszíve van?
A sport előnyeit már számtalan tudományos kísérlet és kutatás is bebizonyította a múltban, ennek köszönhetően senki előtt sem ismeretlen, hogy a rendszeres mozgás segít megőrizni a fiatalságot, megóvja szervezetünket a betegségektől, és számtalan egészségügyi probléma ellen kiváló ellenszer. Legyünk akár profi sportolók, akár csak hobbimozgók, minden esetben szükség van arra, hogy bizonyos időközönként megvizsgáljon minket orvos, hiszen sajnos nem mindenki számára ajánlott minden egyes sportág, illetve sporttevékenység.

Ott van például a sportszív problémája, amelynek fogalmát már több mint 100 évvel ezelőtt is ismerték az orvosok. Első ízben 1892-ben írta le a problémát Sir William Osler, azonban a probléma alaposabb feltérképezésére csak az utóbbi időben került sor, a múlt évtizedekben bekövetkezett technikai fejlődés hatására, így olyan készülékek megjelenése által, mint amilyen például a szívultrahang is.

A sportszív nem más, mint egy elváltozás, amely szervezetünkön belül az intenzív fizikai terhelésre adott természetes válasz hatására alakul ki.

Hogy megérthessük a lényeget, érdemes edzés után megfigyelni, hogy kezeink és lábaink mennyire feszesebbek és izmosabbak.

Ez természetesen a szabad szemmel nem látható izmok, így a szívizomzat esetében sincs másként, vagyis amennyiben rendszeresen mozgunk, abban az esetben fizikálisan is megnő a szív tömege, javul a pumpáló funkció, illetve olyan új hajszálerek alakulnak ki, amelyek megnövelik a szív oxigénszállító képességét.

Ez a folyamat eddig a pontig normális, azonban a gyakori sportolók esetében az intenzív terhelés hatására bekövetkezhet egy olyan anomália, hogy a hajszálerek kialakulása képtelen követni a szív tömegének növekedését, ezáltal az érhálózat már nem tudja elegendő oxigénnel ellátni a szívet.

Lényegében ez az anomália a sportszív, aminek hatására még a legépebb koszorúér esetén is bekövetkezhet szívinfarktus, vagy kialakulhat a szívizomelhalás, esetleg életveszélyes ritmuszavar is.

Noha a probléma főként a profi sportolókat érinti, a hobbiból sportolók számára is rendkívül fontos lehet, hogy megfelelő rendszerességgel eljárjanak szűrővizsgálatra éppen azért, hogy kiszűrhessék a problémát, és szükség esetén még időben megtehessék a szükséges óvintézkedéseket az orvosok.




i