Mit kell tenned, ha izomláz gyötör?

2014-07-11 08:23
2018-10-06 07:39
FittSport
Mit kell tenned, ha izomláz gyötör?
Manapság már szerencsére egyre több ember eszmél rá arra, hogy a rendszeres testmozgás nem egy szükséges rossz, hanem igenis szüksége van rá a testünknek ahhoz, hogy egészségesen tudjon működni.
Igen ám, de az, aki gyakran mozog, sokszor végez megerőltető edzéseket, bizonyára már többször is szembesült az izomláz gyötrő érzésével. De mit is lehet tenni az izomlázzal?

Van, aki azt vallja, hogy „rá kell dolgozni”, míg mások úgy vélik, hogy jobb, ha ilyenkor adunk egy kis időt a testünknek a pihenésre. De mi is pontosan az izomláz? Mi zajlik ilyenkor a testünkben? Az izomláz szóban a láz kifejezés egyértelműen arra utal, hogy a testben az izmok gyulladásával járó folyamat megy végbe.

Ez a gyulladás késleltetve jelentkezik, hiszen a megerőltető edzést követő fél, illetve egy nap eltéréssel jelentkezik csak a mással össze nem téveszthető fájdalom. Az izmok körüli részek ilyenkor akár be is dagadhatnak, merevvé, görcsössé válhatnak. Ezt követően, két-három nap elteltével a panaszok elkezdenek enyhülni, majd fokozatosan meg is szűnnek. Az izomláz több együttes tényező hatására jön létre.

Ezek a következők: rossz vérellátás, elégtelen oxigénellátás, tápanyaghiány, valamint a felszaporodott anyagcseretermékek is felelőssé tehetők a mikroszkopikus sérülések létrejöttéért. Mindezek együttes hatásának köszönhetően egy savas közeg alakul ki az izmoknál és ez okozza a kínzó fájdalmak kialakulását.

Számos kutatási eredmény alátámasztotta már azt az elméletet, miszerint izomláz esetén jót tesz a további testmozgás végzése. Az izmok, izomláz esetén továbbra is jól terhelhetőek maradnak, és nem kell attól tartani, hogy újabb sérülések keletkeznek majd az érintett testrészeken.

Az izmok regenerációjára tehát, abszolút nincs késleltető hatása az újabb testedzésnek. Arra azonban nem árt odafigyelni, hogy csak lassan, fokozatosan kezdjük el a mozgást, például nyújtógyakorlatok végzésével.

Izomláz ideje alatt kifejezetten jótékony hatása lehet az úszásnak. Mindezek mellett jótékony hatása lehet az izomlázra, a váltott hideg-meleg vizes fürdőnek is, hiszen általa a vérkeringés felfrissülhet, a vér áramlása fokozódhat, így az izomláztól szenvedő testrészek regenerációja is gyorsabbá válhat.

Te mit szoktál tenni izomláz esetén? „Rádolgozol” vagy inkább pihenteted pár napig az izmaidat?




i