Az ín- és szalagszakadás okai és megelőzése

2015-08-01 02:43
2022-06-20 06:02
FittSport
Az ín- és szalagszakadás okai és megelőzése

Az ín- és szalagszakadás a köznyelvben egyszerűen csak ínszalag szakadásként jelenik meg. Tudjuk, hogy nagyon kellemetlen és a nem megfelelő bemelegítés, nyújtás és nem szakszerű edzésgyakorlat végzésének eredménye lehet. De mit tudunk még róla? 

Az ín- és szalagszakadás típusai

Valójában szakadás következhet be akkor is, ha egy rossz mozdulatot teszünk. Egyetlen rossz lépés egy sima séta közben könnyedén okozhatja az ínak, szalagok húzódását, részleges vagy teljes szakadását. A futók is extrém terhelésnek teszik ki az ín- és ízületi szalagjaikat.

 

Elsősorban a legnagyobb terhelésnek kitett térdizületnél jönnek létre a szakadások, mégpedig az elülső részen, az elülső keresztszalagnál.

A sportsérülések 70%-át ennek részleges vagy teljes szakadása teszi ki, a húzódások pedig nagyon gyakoriak. Ha a sportsérülésként létrejövő szakadásról van szó, akkor elmondható, hogy azok a profi vagy hobbi sportolók a legérintettebbek, akik olyan sportot űznek, melyben gyakran kell, hirtelen irányt változtatni, vagy csavaró, tekerő mozdulatokat végezni, csavart testtartásba állni gyorsan és hirtelen, esetleg így végezni erőkifejtést.

Szintén gyakori baj az Achilles-ín szakadása, pedig az emberi test legvastagabb ínjáról van szó.

Ez az ín köti össze a vádlit a sarokcsonttal és vastagsága, szívóssága ellenére van olyan mozdulat, amivel könnyű sérülést okozni neki. A sportolók közül a legnagyobb számban a labdarúgók és a kosárlabdázók szenvednek el részleges vagy teljes szakadásokat, pályafutásuk alatt akár többször is.

Egy focimeccset nézve, sokszor láthatjuk, hogy egy játékost levisznek a pályáról, mert nem tud lábra állni. Ritka esetben csonttörés az oka, általában ficam vagy valamiféle izületi sérülés, szakadás, húzódás. Egy ín- és szalagszakadás után a felépülés igen sokáig tart, hiszen egy sérült izületet nem lehet hamar ismét nagy terhelésnek alávetni. A teljes gyógyulás szükséges ahhoz, hogy ne vállaljon valaki nagy, akár végzetes kockázatot a pályára való visszatéréssel.

Az ín- és szalagszakadás következményei, kezelési lehetőségei

A szalagszakadás néha olyan következményekkel jár, amit mindenki szeretne elkerülni. Nagyon ritka eset, de akár a sportolási lehetőség megszűnését is okozhatja egy nagyon komoly ín vagy szalagsérülés. Műtéttel sok minden korrigálható, mára már a szalagok cseréje is megoldható, de jobb rá inkább vigyázni, mint utólag foltozgatni. Az ín- és szalagszakadás sokkal gyakoribb az idősebbek esetében.

A fiataloknál sokszor előbb szakad el maga az izom, mint az ín, a szalagok, mivel ezek még nagyon rugalmasak egy fiatal szervezetben. Ha azt vesszük észre, hogy valahol nagyon fáj, görcsöl, esetleg el is kezd megduzzadni, majd kékülni az izület vagy az a rész, ahol szalagok futnak, biztosra vehetjük, hogy legjobb esetben is meghúzódott az ínszalagunk. Azonnal orvoshoz kell fordulni.





i