Nagyon fontos sportsérülés után a kötőszövet edzése

2015-09-18 03:02
2018-10-29 22:25
FittSport
Nagyon fontos sportsérülés után a kötőszövet edzése
A sportsérüléseket nagyon sokan egészen addig nem veszik komolyan, amíg nem lesz belőlük komolyabb baj. Ha csak kicsit fáj, ég, szúr vagy húzódik, sok sportoló, vagy rendszeres mozgást végző ember nem is fordul orvoshoz, márpedig ez rendkívül fontos lenne, hiszen a sportolásból fakadó sérüléseknek akár rendkívül komoly és hosszú időre elnyúló következményei is lehetnek. Az ilyen problémákból kifolyólag például korlátozottá válhatunk a mozgásban, sőt felléphet olyan mozgáskompenzáció, amiből akár újabb, akár súlyosabb problémák is kialakulhatnak.

Kevesen tudják például, hogy a sportsérülések után nem csak a megfelelő orvosi szakvélemény és a megfelelő készítmények alkalmazása, valamint a tanácsok betartása fontos, hanem az is, hogy a problémás helyen a kötőszöveteket elkezdjük edzeni, és komolyabb figyelmet fordítsunk rájuk, mint korábban.

Ez különösen a hegesedéssel járó folyamatok során, a sebgyógyulás fázisában nagyon fontos, vagyis az ötödik és a huszonegyedik nap között.

Ekkor ugyanis új kollagén rostok fejlődnek, amelyekhez edzéssel helyre kell állítani a kollagén szintézisének folyamatát azért, hogy ismét stabil és ellenálló, az edzett részekhez hasonló strapabírással rendelkező rostok fejlődhessenek.

A legtöbb sérülés általában csak az izmokat körülvevő izompólyát érinti, illetve kötőszövetekig hatol, tehát elengedhetetlen olyan gyakorlatok végzése, amelyek a kollagén szintézisét elősegítik. Természetesen a sérülés miatt még fokozott figyelmet kell biztosítani a megfelelő erőátvitelre, a folyadék-utánpótlásról nem is beszélve, hiszen az összetapadt struktúrákat nagyon fontos feloldani a terhelés során.

A sportsérülések után a gyakorlatok kapcsán az immobilizáció kerülendő, ellenben fontos, hogy a probléma után a lehető leghamarabb megkezdődjön a szövetek átmozgatása. Természetesen bizonyos esetekben, illetve a gyógyulási fázisban ellenjavallt a túl korai mozgás és edzés, illetve az ér eredetű, illetve sejtszintű gyulladási folyamatok esetén is várni kell az edzéssel legalább öt napot, de minden esetben annyit, hogy a szövetek felépülése megkezdődjön.

Ha ez az újjáépülési folyamat beindult, a sérült fájdalomküszöbe, illetve szöveteinek reakciója határozza meg, hogy mennyire intenzíven lehet nekilátni az edzésnek.




i