Ősi orvosság, az édesgyökér

2015-05-27 10:31
2022-05-25 08:48
FittSport
Ősi orvosság, az édesgyökér

A népi gyógyászat már régóta ismeri és előszeretettel használja az édesgyökeret a belső fájdalmak csillapítására. Kínában már több ezer éve jellemző gyógyszer az emésztőszervi panaszokra az egyszerű hányástól egészen a fekélyig.

Ezen kívül számos más kultúra használta köhögésre, fogtisztításra, hasfájás ellen. Elkészítési módja nem különösebben bonyolult. Az édesgyökeret először sajtolják, majd a kapott anyagot kifőzik, ezt követően lepárolják és sokféle folyadékot, port, cukorkát készítenek belőle.

Egy egészen érdekes vegyületet tartalmaz, a glicirrhizint, mely a cukornál ötvenszer édesebb ízű. A népi gyógymód az ínyproblémák és fogak egészségének megóvása érdekében azt az egyszerű receptet is gyakran használta, hogy a darabokra vágott gyökeret, főzés nélkül, csak úgy nyersen egész egyszerűen csak rágcsálni kell.

Laboratóriumi kísérletekkel már hamar sikerült igazolni, hogy az édesgyökérben található vegyületek erősen gátolják a baktériumok elszaporodását, valamint akadályozzák a foglepedék képződését. Ez utóbbi tulajdonsága miatt természetes segítség a fogszuvasodás elleni küzdelemben.

További kutatásokkal igazolták, hogy több benne található anyag jótékony hatással van a gyomornyálkahártyára, ezért számos fekély elleni gyógyszer fontos alapanyaga az édesgyökér kivonat.

A természetgyógyászok ezért kimondottan fekélybántalmak enyhítésére ajánlják a gyógyszertárakban és bioboltokban kapható édesgyökér cukorkákat, melyek enyhébb fekélyek esetében tökéletes kiegészítői az erőősebb gyógyszereknek.

Itt még mindig nem áll meg a jótékony hatások sorolása, hiszen az édesgyökér fokozza a légutakban a nyáktermelést, így köptetőszerek szintén igen fontos alapanyaga lehet. Köhögésre, sőt hörghurura is hatékony természetes orvosság. A édesgyökérnek mindezek mellett van némi negatív tulajdonsága is. Ám a nem magas vérnyomásúak esetében csupán a nagymennyiségben való fogyasztástól kell óvakodni.

A növényben található vegyületek nátriumvisszatartó és káliumszint csökkentő hatása súlyosbíthatja a magas vérnyomást. Sajnos a túlzott fogyasztás elő is idézheti a magas vérnyomást az alapvetően megfelelő vérnyomású egészséges személyeknél is.





i