Szívrohamot idézhetnek elő a fájdalomcsillapítók

2014-10-29 19:41
2018-10-29 22:25
FittSport
Szívrohamot idézhetnek elő a fájdalomcsillapítók
A Koppenhágai Egyetem kutatói nemrégiben megelégelték, hogy a világ lakossága manapság azonnal fájdalomcsillapítókhoz nyúl, amennyiben egy kis fejfájást, vagy valami más problémát érez, mert azt hiszik, hogy ezekkel a gyógyszerekkel nem árthatnak maguknak. A dán szakemberek azonban bebizonyították, hogy ez egy tévhit, azok a betegek ugyanis, akik rendszeresen fájdalomcsillapítót használnak, és akár minden nap alkalmazzák azt, sokkal nagyobb valószínűséggel kaphatnak szívrohamot.

A szakértők szerint még nagyobb a valószínűsége a fentieknek abban az esetben, ha a beteg korábban átesett már egy szívrohamon. Érdekesség, hogy az egyetem kardiológusprofesszora szerint a gyógyszer-gyártók valamiért nem határoznak meg úgynevezett kezelési időkeretet az egyes fájdalomcsillapítók kapcsán, márpedig a szívproblémától szenvedő betegek, vagy a szívrohamon átesett páciensek nem alkalmazhatnák még időszakosan sem az ilyen készítményeket.

A kutatásban egyébiránt 100 ezer adatait vizsgálta meg egy specifikus orvosi csoport, akikben az volt a közös, hogy 1997 és 2009 között szívrohamot kaptak, és egy részük a betegséget követően rendszeresen élt valamilyen fájdalomcsillapító gyógyszerrel.

A megfigyelések bebizonyították, hogy azok a betegek, akik már az első szívrohamuk után is folytatták a fájdalomcsillapítók szedését, 60 százalékkal nagyobb valószínűséggel kaptak újabb szívrohamot, ami gyakran halálos kimenetelű volt.

A statisztika szerint amennyiben a páciensek az első roham után azonnal fájdalomcsillapítókat kezdtek el szedni, 30 százalékkal nagyobb valószínűséggel kaptak már egy éven belül, és 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel öt éven belül egy újabb szívrohamot.




i