Táplálékkiegészítő: miből mennyit?

2017-11-11 07:06
2022-07-07 08:24
FittSport
Táplálékkiegészítő: miből mennyit?

A táplálékkiegészítők erősen megosztják az érintetteket. Van, aki esküszik rá, és módszeresen fogyasztja őket, van , aki annak mű volta miatt hallani se akar róla. Jogosan tesszük fel magunknak a kérdést: szükségem van egyáltalán táplálékkiegészítőre? A válasz egyértelmű: igen, van! Ami kérdés marad: miből mennyit szedjek, mennyire van szükségem?

Miért van szükség a táplálékkiegészítő támogatására?

Vitaminok és ásványi anyagok

Sajnos az élelmiszereinkben egyre kevesebb a vitamintartalom. Az a kevés, ami a zöldségekben, gyümölcsökben van, főzéssel, párolással el is illan. Márpedig a szervezetnek szüksége van vitaminokra.

Milyen vitaminokat célszerű fogyasztani táplálékkiegészítő formájában is?

Az átlagos embernek elegendő lehet valamiféle multivitamin. A betegeknek, nagyobb igénybevételnek kitetteknek, mint például a  sportolóknak szükségük van valami nagyobb dózisú vitaminra, illetve a multivitamint hasznos kiegészíteni C-vitaminnal, magnéziummal és kalciummal is.

Nézzük, mennyi az annyi:

  • C-vitamin: a napi c-vitamin szükéglet attól is függ, hogy mennyire táplálkozunk egészségesen, milyen a napi étrendünk. Egy átlagos felnőtt embernek napi 1-5 gramm a szüksélete, de erős fizikai munka, megerőltetés vagy betegség esetén ez bizony elérheti a 6-10 grammot is, ami 6000-10000 mg.
  • Magnézium: ez a tápanyag bizony nagyon fontos a megfelelő izom-és idegrendszer működéshez. Arra a kérdésre, hogy kinek mennyi magnéziumra van szüksége sajnos nincs egyértelmű válasz. Függ életkortól, élethelyzettől és a mindennapi szokásainktól is. Nézzük az átlagos adatokat. Nők esetében ez 300 mg, egészen addig amíg kismamák nem lesznek, hiszen akkor ez az érték elérheti a 450mg-ot is. A férfiak átlagos napi magnéziumszükséglete 350mg, ennek megfelelően kell táplálékkiegészítőt választani.
  • Kalcium: fontos tudni, hogy a megevett a kalciumnak csak a 30-40%-a szívódik fel. A naponta kiválasztott kalcium mennyisége 300-400mg, ezért érdemes 1000-1300 miligrammot bevinni, hogy a kiválasztódott mennyiséget pótoljuk.

Eszenciális zsírok, a táplálékkiegészítő koktélban

Ezekre a  izületek, valamint a  porcképzés miatt van szükség. Ezen kívül szerepük van az emésztésben, karbantartják az érrendszert, gyulladáscsökkentő hatásuk van, és szerepet játszanak a szívbetegségek kockázatának csökkentésében. Ilyen eszenciális zsír a már mindenki  által ismert omega 3, illetve omega 6, melyeket a szervezet nem tud önmagában előállítani, így mindenképp szükséges bevinnünk a szervezetbe.

Milyen élelmiszerekben találhatóak az esszenciális zsírsavak?

  • halolajban,
  • lenmagoljaban,
  • tökmagolajban,
  • olivaolajban található...,

...valamint táplálékkiegészítő formájában kapható.

Sokan teljesen távol tartják magukat a zsiradékoktól, pedig a szervezetnek szüksége van zsírokra. Természetesen nem disznózsírra és nem napraforgó olajra, azaz nem telített zsírsavakra. Bár vita tárgyát képezi a szakemberek körében is, de telítetlen zsírsavakra szavaznak az egészséges táplálkozás követői.

Egy biztos, ha olyan olajos magvakat fogyasztunk, mint pl.:

  • dió,
  • mandula,
  • mogyoró...,

...azzal sokat teszünk az egészségünkért.

A megfelelő omega3 és omega 6 aránya 1:1 és 1:4 között van.

A legtöbbször sajnos ez az arány jóval elcsúszik az omega6 irányába, ezért rendkívül sok omega3 bevételére van szükségünk. A legjobb, ha 3000mg omega3-at viszünk pluszban a szervezetünkbe.

A fehérje nemcsak a sportolóknak fontos táplálékkiegészítő

Fehérjék, aminosavak sokak által kedvelt és fontosnak tartott alapanyagok, azonban a táplálékkiegészítő nem pótolja a húst, tojást, túrót.  

A fehérje turmix egy remek dolog, ha a kellő időben- edzés után-  isszuk meg, mert hamarabb felszívódik, mint a szilárd tápanyag.

De!

Semmiképp ne tejjel csináljuk magunknak a fehérje turmixot, mert a tej ellenkező hatást fog kiváltani, tekintve, hogy a tej nem gyors felszívódású. Tejet inkább a reggeli zabpehelyhez fogyasszunk!

Mennyi fehérjére van szüksége a szervezetnek?

Tudnunk kell, hogy a fehérjék esetében mindenképpen ki kell számolni, hogy mennyire is van szükségünk, mennyit kell bevinni.

  • Kilogrammonként 0,8-2,2gramm fehérjére van szüksége egy felnőtt embernek attól függően, hogy mennyire aktív életet él.
  • Ezt az adagot pedig semmiképp sem szabad egyszerre bevinni, hiszen szervezetünk nem tudja feldolgozni.
  • Osszuk el 5 étkezésre a megfelelő hasznosítás érdekében.




i