Táplálékkiegészítők

Sokan nincsenek tisztában a táplálékkiegészítőkkel kapcsolatos kérdésekben. Vannak, akik semmire sem jó marketingfogást látnak bennük, mások a szteroidokkal egyenértékű természetellenes és veszélyes anyagoknak képzelik őket. Holott az igazság mindkét elképzeléstől nagyon távol áll. Ideje tisztába tenni ezt a kérdést!

A táplálékkiegészítők a táplálkozással nem kielégíthető ásványi anyagokat, vitaminokat, nyomelemeket pótolják

A táplálékkiegészítők, mint azt nevük is elárulja, a táplálkozás kiegészítésére szolgálnak

És ezzel le is írtuk a lényegüket. Nem tartalmaznak semmi olyat, amivel normális, természetes táplálkozásunk során ne találkoznánk, és nem is helyettesítik, csupán kiegészítik a normális, természetes táplálkozást.

  • Az első táplálékkiegészítők a pezsgőtabletták voltak, ma már számos más módon is hozzájuk juthatunk.
  • Leggyakoribb és legfontosabb fajtájuk a vitaminok és a multivitamin készítmények.
  • Utóbbiak általában nem csak vitaminokat, hanem ásványi anyagokat, nyomelemeket is tartalmaznak.
  • Sajnos napjainkban a természetes tápanyagok jelentős részének vitamintartalma drasztikusan lecsökkent.

Miért van szükség táplálékkiegészítőkre?

  1. A nagyüzemi mezőgazdaság keretei között előállított, felfújt, színes, de ízetlen zöldségek és gyümölcsök sokkal kevesebb hasznos tápanyagot tartalmaznak, mint a hagyományosan termelt növények.
  2. Felgyorsult világunkban egyre nagyobb teret nyernek az olcsó, gyorsérlelésű, gyors előállítású, gyorséttermi élelmiszerek, amik mellett szükségünk lehet a különféle táplálékkiegészítőkre, elsősorban a multivitaminokra, hogy velük pótoljuk a hétköznapi ételeinkben csupán kis mértékben előfordulókat.
  3. A táplálékkiegészítők további nagy csoportját alkotják a főleg sportolók által fogyasztott tápanyagok, mint például a tejsavófehérje, glutamin, kreatin és társaik.


Ezek esetében sincs szó másról, mint arról, hogy az egyébként a természetes tápanyagokban is megtalálható tápanyagokat koncentrált formában vehetjük magunkhoz, elősegítve ezzel az izmok fejlődését, hatékonyabbá téve a test kívánt irányú alakulását.

i