Tavaszi meghűlés – Mit tehetsz ellene?

2015-02-20 03:49
2018-10-29 22:25
FittSport
Tavaszi meghűlés – Mit tehetsz ellene?
Bizonyára Te is azok közé az emberek közé tartozol, akik bár szeretik a telet, mégis alig várják, hogy beköszöntsön a tavasz. A jó idő, a madárcsicsergés, a napsütés sokkal szebbé teszi a világot, egészen addig, amíg meg nem fázunk. De vajon mi okozza a tavaszi meghűlést? Törvényszerű az, hogy a tavasz beköszöntével a megfázások is egyre szaporodni kezdenek? A tavaszi meghűlésnek több oka is, van melyek közül különösen kettőt érdemes kiemelnünk. E két ok ugyanis, a megbetegedések 80 százalékáért lehetnek felelősek.

Az egyik ok nem más, mint az, hogy nem úgy öltözünk fel, ahogyan azt a kinti időjárás megkívánja. Már az első napsütéses, ragyogó napon hajlamosak vagyunk ledobni a téli kabátot és a csizmát. Sőt, vannak, akik még a tavaszi kabátjukat se veszik fel, mondván ragyogóan süt a nap, nincs kabátra szükség. Igen ám, de a szervezetünk ezt nem mindig „gondolja” így, és 1-2 napon belül már jelentkezik is a torokfájás, a tüsszögés, a köhögés némi rossz közérzettel megspékelve.

A réteges öltözködés hiánya gyakran vezet meghűléshez, ezért jobb, ha nem dobod le magadról a kabátot az első ragyogó napsütéses napon. A meghűlés oka azonban nem merül ki ennyiben. A másik fő ok ugyanis az, hogy a szervezet valószínűleg hiánybetegségekben szenved. Ez egy teljesen természetes jelenség, hiszen télen kevesebb gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, mint nyáron.

A hidegebb hónapokban ezért, a test vitamin- ásványi anyag- és nyomelem raktára majdnem kiürül, ami az immunrendszer gyengülését váltja ki. Az immunrendszer gyengülése miatt pedig, a meghűlés is hamarabb jelentkezhet. A vitaminhiány és a réteges öltözködés hiánya tehát, a legfőbb oka a tavasszal elszaporodó megfázásos betegségek kialakulásának. A betegség azonban megelőzhető!

Fontos, hogy télen se mondjunk le az egészséges és vitaminban bővelkedő táplálkozásról. Sok gyümölcsöt, zöldséget, fehér húsokat, teljes kiőrlésű gabonából készített pékárut és sovány tejtermékeket szükséges fogyasztani a hidegebb évszakban is, így biztosíthatod a folyamatos tápanyag ellátást a szervezetednek. A vitaminraktárak így nem ürülnek ki a tél végére, és a tavaszi meghűlés is kisebb eséllyel alakul majd ki.

A réteges öltözködést pedig, semmi esetre se felejtsd el. Bármilyen napos is az idő odakint, ne feledkezz meg a bölcs mondásról, miszerint: „a tavasz, ravasz!” Te is gyakran küzdesz tavasszal, a meghűléssel?




i