Teendők haspad használata előtt és után, avagy így vigyázz a hasizmodra!

2015-08-01 06:29
2018-10-29 22:25
FittSport
Teendők haspad használata előtt és után, avagy így vigyázz a hasizmodra!
Az edzések előtt és után is van mit tenni, sőt kötelezően elvégezendő dolgokról van szó. Ezek a dolgok a bemelegítés és a nyújtás. Sajnos az az általános tapasztalat a nem profi sportolók között, hogy az említett két tevékenységnek nem tulajdonítanak jelentőséget vagy nem tulajdonítanak elég jelentőséget. Az, hogy egy percet ugrálunk bemelegítés gyanánt, majd szintén egy-két percet nyújtunk dolgunk végeztével nem mondható hatékony elő és utómunkának. Tulajdonképpen az égvilágon semmit sem ér.

A haspadon végzett hasizom, vagy hátizom erősítő edzés előtt nyilvánvalóan ugyanolyan fontos a bemelegítés, mint bármely más gyakorlat előtt. A bemelegítésnek is megvan a maga módja, érdemes a végezendő edzéshez igazítani, ugyanakkor egy kis általános, egész testre ható bemelegítéssel kiegészíteni.

A hasizmozás előtt, az általános bemelegítés lehet például egy kis dinamikus nyújtás, egy kis kocogás, valamit nyilván az elmaradhatatlan nyak, kar, csípő és lábkörzés, amivel „beolajozzuk” a még pihenő izületeket. Ehhez elég öt-hat perc is. Ezt követően érdemes specifikusan a csípő, derék, has, hát és felsőtest bemelegítésére koncentrálni.

Néhány lábemelés, néhány hajolgatás, egy kis súlyzózás könnyű súlyokkal, valamint oldalsó felülés csak lazán, nagyon jó bemelegítő gyakorlat. Az említett területek izmai így felkészülnek a mozgásformákra, lassan beindul bennük a „motor”.

Bemelegítés után sokkal gyorsabban lesz hatékony az edzés és az izületi vagy izombántalmak is elkerülhetők. A hasazás után egy néhány perces pihenőt ajánlott beiktatni, mielőtt elkezdjük a nyújtást.

Mindenképpen felülről kezdjünk nyújtani. Nyak, vállak, karok, majd a felsőtest izmai, ám mivel az erőfeszítéseket minimálisan az egész test megérzi, nem szabad abbahagyni, míg mindent meg nem nyújtottunk. A dinamikus nyújtás hatékonyabb, mint a statikus, ezért akár mindkettőt be lehet iktatni.

A hasat hídba lemenéssel nagyon jól lehet nyújtani, de ez nem mindenkinek sikerül, így az is jó, ha a földön fekve nyomjuk fel magunkat. A hát nyújtására a domborítás nagyon jó. Az oldalsó izmok nyújtását sem szabad kihagyni, erre az oldalsó törzshajlítás kiváló, amivel ráadásul a combok izmait is meg lehet nyújtani egy csöppet, csak úgy mellékesen.

A nyújtásnak több haszna is van. Először is segít megelőzni az izomlázat, másodszor pedig esztétikusabb izmokat eredményez, ha minden edzés után kellőképpen kinyújtózunk. A közérzetre is jó hatással van, hiszen sokkal könnyedebbnek, energikusabbnak érezzük magunkat, miután egy jót nyújtottunk.

A megfelelően hajlékony személy sokkal nehezebben szenved el valamiféle izom vagy izületi sérülést, mivel egész teste rugalmas és hajlékony, így nem „törik” oly könnyen.




i