Testépítő edzés alapjai

2015-09-09 13:42
2019-05-22 12:24
FittSport
Testépítő edzés alapjai

A testépítés igen népszerű sporttá nőtte ki magát és sokan fognak hozzá csak úgy hobbiból is. Nem csak férfiak, hanem nők is űzik ezt a sportot, ugyanúgy hobbi vagy amatőr versenyző és profi szinten is. De hogyan érdemes nekilátni a testépítő edzés rendszeres gyakorlásának? Először is információt kell gyűjteni.

A testépítő edzés rendszeres gyakorlásának alapjai

A testépítés nem csak egyszerűen annyiból áll, hogy sokat súlyzózik valaki, és fehérjét eszik.  Sokkal bonyolultabb dologról van szó, amihez némi gondolkodás és tanulás is szükséges. De most tekintsünk el az anatómiától és a dietetikusok tananyagától, térjünk rá az edzésekre.

A súlyzós edzés

A testépítés alapja a súlyzós edzés, ezért is van az, hogy mindenkinek azonnal a súlyzók ugranak be egy testépítőről.  A súlyzós edzéskor valamilyen ellenállás ellenében végeznek gyakorlatokat.

Ez az ellenállás lehet:

A célkitűzés a testépítő edzés elengedhetetlen része

A kondigépeket olyan nehézségi fokozatra kell állítani, hogy a munkában lévő izmok a megfelelő terhelést kapják. Ehhez kell tudni, hogy milyen eredmény eléréséhez, miféle edzésre van szükség. Nem mindegy, hogy kis súllyal sok ismétlésszámot vagy nagy súllyal kevés ismétlésszámot végeznek. Különböző felszerelések és gyakorlattípusok léteznek, melyek mindegyik más és más eredmény felé visz.

A tudatos táplálkozás, mint a testépítő edzés támogatója

A testépítéshez a megfelelő táplálék is hozzátartozik, mely szénhidrátban és fehérjében kell, hogy gazdag legyen. 

Edzéstípusok a testépítés szolgálatában

Aerob edzés

Vannak az úgynevezett aerob edzések, melyek során a szervezet megfelelő mennyiségű oxigénnel látja el az izmokat Ezek hosszan tartó, alacsony intenzitású mozgásformák.

Ide tartozik:

  • a futás,
  • úszás,
  • kerékpározás és hasonlók.

A sportolók ilyen edzések közben felgyorsult anyagcsere révén mindenhol elég oxigénhez jutnak.

Anaerob edzés, mint a testépítő edzés alapja

Az anaerob edzések esetében az aerob edzéshez képest pont az ellenkezőjéről van szó. A magas intenzitású, rövidebb ideig tartó izommunka során az izmok nem kapnak elég oxigént, a szervezet a saját, belső készleteiből gazdálkodik, úgynevezett oxigénadósság lép fel. Ezek az edzéstípusok adják az igazi, hatékony testépítő edzést.

A testépítő edzés tulajdonképpen pontosan meghatározott és kivitelezett gyakorlatok sora, tréningezés, mozgássor. Nem csak amolyan kis torna, hanem komoly, megtervezett cselekvés, ami egy kitűzött cél érdekében, annak leggyorsabb és legbiztosabb elérését figyelembe véve lett megkomponálva. Ismétlésnek a teljes mozgássorozatot nevezzük, több ismétlés pedig szériát, sorozatot ad. A sorozatok között kisebb pihenőket kell beiktatni.

A konditermekben kétfajta gyakorlatra van lehetőség. Az izolációs gyakorlatokra, melyek külön-külön mozgatnak meg izomcsoportokat és az alapgyakorlatokra, melyek egy vagy több nagy izomcsoportot mozgatnak meg.





i