Tévhitek a funkcionális edzéssel kapcsolatban

2015-11-25 13:38
2022-08-20 14:25
FittSport
Tévhitek a funkcionális edzéssel kapcsolatban

A funkcionális edzés manapság nagyon népszerű és a fitnesztermek kínálatában számtalan típusával lehet találkozni. Sajnos azonban olyannal is lehet találkozni, amit csupán így neveznek, valójában pedig nem tartozik a konkrét funkcionális edzések körébe.

Rengeteg a félreértés és a direkt félrevezetés a funkcionális edzéssel kapcsolatban

Ezért nem árt, ha eloszlatjuk a jellemző tévhiteket. Szóval mi is az a funkcionális edzés? A funkcionális edzés fő és eredeti célja kezdetben az volt, hogy a szervezet mozgásért felelős részeit, melyhez az idegrendszer is hozzátartozik, úgy mozgassák és fejlesszék, hogy az a kondicionális képességek optimalizálásához vezessen.

Konkrétan az erőre, állóképességre, hajlékonyságra, koordinációs képességekre és gyorsaságra mentek rá. Később a funkcionális edzés már lebontódott sportágakra is. Ezen belül a funkcionális edzés azt jelenti, hogy az adott sportághoz tartozó, ahhoz szükséges kondíció, erőnlét és egyéb, edzéssel fejleszthető képességek a lehető legnagyobb mértékben legyenek felturbózva.

Mindebből az következik, hogy csak az nevezhető funkcionális edzésnek, amely a sportolóknak segít a képességeinek megfelelő szintet elérni, segít kihozni önmagukból a maximumot, a legtöbb esetben abban a bizonyos sportágban, amelyet űznek. A jógának is megvan a maga funkciója és nagyon sokat tehet hozzá a sportolók teljesítményéhez, ám mégsem nevezhető funkcionális edzésnek.

A pilates már valamivel közelebb áll a dologhoz, a BOSU párnával végzett gyakorlatok pláne, de azért ezeket nem lehet a funkcionális jelzővel illetni, ha csak nem akarunk ferdíteni egy kicsit a valóságon. A funkcionális edzés nem lehet csoportos. A funkcionális edzés mindig az egyénre épül. Egyetlen ember tud funkcionális edzést végezni, ha edzővel csinálja, maximum egy minimális létszámú csoport, akikre egyénileg is tud figyelni az edző. Mindenki másban jó, másban van elmaradva, mások a képességei, céljai, a testének ritmusa és a felépítése is.

A funkcionális edzés kiemelten személyre szóló. Az sem lehet funkcionális edzés, amiben a gyakorlatok nem a hétköznapi alapmozgásokra épülnek. A funkcionális edzés arra való, hogy a szervezet, a test, konkrétabban a mozgásszervek és az idegrendszer a lehető legoptimálisabban funkcionáljon. Éppen ezért azok a mozgások tartoznak csak a funkcionális edzés kategóriájába, melyek a természeteshez legközelebbi mozgást jelentik.

Komoly tévhit, hogy a funkcionális edzés ilyen meg ilyen gyakorlatokból áll és ezeket kell elvégezni, bárkinek. Nem. Nem bárkinek, mert van, akinek segítséget, fejlődést hoz az a bizonyos gyakorlat, de van, akinek sérülést és hátrányos változást idéz elő. A TRX funkcionális edzés lehet, ha azokat a gyakorlatokat hajtja végre a konkrét egyén, amik számára (kiemelten számára) előnyösek a célja elérésének szempontjából.

Egy mási személynek már más gyakorlatok hoznak eredményt. Éppen ezért a csoportos edzések egyikét sem lehet funkcionálisnak nevezni.

 





i