Tippek, hogy jobban menjen a karhajlítás

2015-08-15 14:12
2022-07-07 08:28
FittSport
Tippek, hogy jobban menjen a karhajlítás

A karhajlítás vagy köznapi nevén fekvőtámasz sokak számára rémesen nehéz gyakorlat. Vannak, akik nagyon keveset bírnak elvégezni belőle, a nők körében nagyszámban vannak, akik egyetlen egy fekvőtámaszt sem bírnak kivitelezni. Az is nagy probléma, hogy kevesen figyelnek a helyes kivitelezésre, így számos ember fekvőtámaszai értékelhetetlen kategóriát képeznek.

Számos dologra kell odafigyelni, hogy helyesen kivitelezett fekvőtámaszokat tudjunk végrehajtani. Fontos, hogy a saját testsúlyát mindenki meg tudja mozgatni, hiszen nap mint nap szükség van erre a képességre.

Akkor is a saját testünk mozgatását végezzük, mikor megfordulunk az ágyban, vagy kimegyünk a konyhába. Ha sokáig akarjuk eme képességet élvezni, bizony tenni kell érte, hogy öreg korunkban is minél tovább képesek legyünk a hatékony mozgásra. Az izmok, inak, csontok erősítése révén ez lehetséges is.

Íme néhány tipp, hogy a fekvőtámasz is jól menjen:

  • Szoktatás: a kezdők számára nagyon fontos, hogy az izületeket ne terheljék meg azonnal. A fekvőtámasz falnál való imitálása tökéletes módszer az izületek rászoktatására. Egyre nagyobb szögben végezve érdemes a szoktatást művelni, majd jöhet a női fekvőtámasz, végül el lehet kezdeni a hivatalos karhajlítást is.
  • Fokozatosság: a fokozatosság nagyon fontos tényező. Az ismétlésszám növelése legyen lassú, de biztos. A megerőltetett izületek sérülhetnek. Ráadásul, ha túlzott ismétlésszámmal dolgozunk, az edzés az erőnléti edzésből, állóképesség fejlesztő edzésbe csúszik át.
  • Súlyzózás: ha nagyobb súlyokat tudunk megmozgatni, akkor nagyobb erő is lesz a karunkban. Ha ezzel fejlesztünk kicsit magunkon, a fekvőtámasz is kevesebb megerőltetéssel jár majd.
  • A mozgás sebességének váltakozása: a nagyon lassan kivitelezett fekvőtámasz sokkal jobban megterheli az izmokat, mint a gyors ütemben végzett gyakorlat. E kettőt variával könnyen kiedzhetjük izmainkat, melyek felkészülnek a sokkolásra is, így az átlagos fekvőtámaszokból egyre többet bírunk majd elvégezni.
  • Fekvőtámaszok máshogy: különböző változatai vannak a karhajlításnak. Ha az alapokat már teljes biztonsággal és tökéletesen kivitelezni tudjuk, meg lehet próbálni a különböző változatokat is. Egyik láb vagy egyik kar felemelés stb. Nagyon kell vigyázni, nehogy sérülés legyen a vége!
  • Piramis: Érdekes módszer, de hatékony. Egy ismétlésszám után, tartsunk 30 másodperc szünetet, majd két ismétlést végezzünk, újabb szünet, ezt követi három ismétlést és így tovább, ameddig csak bírjuk.




i