Többet mozogsz, jobban alszol

2015-05-12 23:39
2022-08-20 14:04
FittSport
Többet mozogsz, jobban alszol

Felmérések szerint az idősebb felnőttek több, mint ötven százaléka szenved alvászavaroktól, valamint a fiatalabbak körében is meglehetősen magas ez az arány.

A testmozgás és az alvás kapcsolata

Amerikai kutatók már évekkel ezelőtt bebizonyították, hogy az intenzív, fokozott oxigénfogyasztással járó aerob mozgást végzők körében az alvási nehézségek majdnem a nullára csökkentek.

A kísérlet során megállapították, hogy a magukat jól megizzasztó sporttevékenységet végzők esetében az alvási index 4,8 ponttal javult, míg a kevésbé mozgalmas, nem aerob sportot űzők esetében ez a javulás csak 1,8 pontnyi volt. A dolog egészen logikus, hiszen az izzasztó testmozgás során zsírt égetünk, energiát használunk el.

Az alvás egy regenerációs folyamat, így a nagyobb megerőltetés után szervezetünknek nagyobb szüksége is van rá. Alváskor helyreállnak folyamataink, mondhatjuk, hogy újratöltődik bennünk az elem. Ha ezt az elemet napközben jól lemerítjük, nagyobb igényünk lesz az alvásra, így nem lesz probléma azzal, hogy az éjjel kellős közepén is még éberen pislogunk.

Azzal sem, hogy hajnalban már kipattan a szemünk, hiszen több töltődéshez, több idő kell, át fogjuk aludni az éjszakát. A kutatók azt is megállapították, hogy nem csupán az alvás mennyisége, de minősége is javul a keményen sportolók körében. Hiába alszunk nyolc órát, ha nem megfelelő a pihenésünk minősége. Lehet kevesebb alvásból is kipihenten ébredni és lehet sok alvás után nyúzottnak lenni.

Az aerob sportot űzők körében az alvás minősége is nagymértékben javult. Könnyebben elalszanak, nincs felébredés az éjszaka közepén, valamint az alvás minősége kielégítő. Egy sportos nap után felébredve sokkal energikusabbak lehetünk, ezt érdemes kipróbálni, minden bizonnyal így lesz.

Az alvás javulásához azzal is hozzájárulhatunk, hogy lefekvés előtt hagyunk három órát a sport - futás, kerékpározás, elliptikasúlyzós edzés - utáni testhőmérséklet csökkenéshez.

Miközben egyre csökken testhőmérsékletünk, egyre jobban felkészülünk az alvásra. Ha ezt rendszerezni tudjuk, búcsút mondhatunk az álmatlanságnak.





i