Tönkretehetik memóriánkat a műtétek

2014-11-01 01:06
2018-10-29 22:25
FittSport
Tönkretehetik memóriánkat a műtétek
Az orvostudomány számtalan olyan eszközt és megoldást alkalmaz ma a gyógyításhoz, amelyek kapcsán még a legnagyobb szaktekintélyek sem tudják megmondani, hogy hosszabb távon milyen hatást fejtenek ki szervezetünkre. Egy friss kutatás például most bebizonyította, hogy a műtétek, de sokkal inkább az azokhoz alkalmazott altatási és érzéstelenítési eljárások egyáltalán nem tesznek jót memóriánknak, bizonyos eljárások pedig akár még hosszabb távú memóriazavart, illetve memóriaveszteséget is előidézhetnek.

A tudományos kutatások azt követően kezdődtek meg a témában, hogy a műtéten átesett betegek gyakran zavartnak, illetve feledékenyebbnek, tompábbnak érezték magukat az altatást követően, mint korábban.

Az orvosok éppen ezért elkezdték tanulmányozni az altatási és érzéstelenítési módszereket, amelyek kapcsán kiderült, hogy az alkalmazott hatóanyagok olyan reakciókat indíthatnak el agyunkban, ami akár maradandó károsodást is előidézhet, ezáltal hosszabb távon például memória kiesést idézhetnek elő.

Az orvosok maguk is megdöbbentek azon, hogy néhány szer nem azonnal, hanem gyakran hetekkel, vagy hónapokkal a műtét után fejti ki ilyen negatív hatását az agyban, amit azzal magyaráztak, hogy egyes gyógyszerek folyamatos reakciókat képesek elindítani agyunkban.

A kutatók természetesen máris találtak megoldást a problémára, pontosabban már tudják, hogy mit kellene tenni azért, hogy az eddig használt altatási és érzéstelenítési módszerek ne roncsolják memóriánkat. Ezáltal megkeresték agyunk azon részét, amelyet valamilyen formában el kell szeparálni addig, amíg a műtét folyik, illetve amíg az érzéstelenítés, valamint az altatás tart.

Amennyiben ez nem történik meg, könnyen előfordulhat, hogy a kérdéses rész olyan súlyos károsodást szenved, amit már a későbbiekben sem lehet regenerálni.




i