Tudnivalók a halfogyasztással kapcsolatban

2014-09-17 16:43
2018-10-06 07:39
FittSport
Tudnivalók a halfogyasztással kapcsolatban
Általánosságban véve elmondható, hogy mi magyarok csak igen kevés halat fogyasztunk. Sőt vannak olyan háztartások is, ahol egyáltalán nem kerül hal a tányérra. Ez nagy hiba, hiszen a hal egy roppant egészséges táplálék és érdemes lenne legalább hetente egy alkalommal fogyasztani belőle. De miért nem fogyasztunk elég halat? Valószínűleg az egyik oka az, hogy nagy a bizonytalanság a halakkal kapcsolatban. A szupermarketekben rengeteg féle hal kapható, ám sokan nem veszik meg azt, mivel nem tudják, hogyan is kell elkészíteni. Ezért, akik halat esznek, többnyire étteremben vásárolják meg a már elkészített fogást.

A hal elkészítése pedig valójában nem is olyan nagy ördöngösség. Igazán könnyen el lehet készíteni, csupán a megfelelő fajtát kell megvásárolni.

De miért is annyira egészséges a hal?

Elsősorban azért, mert nagyon sok fehérje van benne. Emellett bővelkedik B12 vitaminban és B6 vitaminban is, továbbá gazdag A- és D vitaminban is. Érdemes megvásárolni a konzerves halakat is, hiszen ezekben a készítményekben a halak gerince is olyannyira lágy, hogy el lehet azt fogyasztani.

A gerinc ugyanis, telis tele van kalciummal, ami szintén nagyon jót tesz az emberi szervezetnek. Azokat a halakat is érdemes megvásárolni, amelyek sós vízben élnek. Ezek ugyanis bővelkednek ásványi anyagokban, szelénben, vasban és jódban is. Sőt némi foszfor is fellelhető bennük, tehát fogyasztásuk jótékonyan támogatja az egészségünk megőrzését.

A halak emellett többszörösen telítetlen zsírsavakat is tartalmaznak.

Ez nem más, mint az omega-3, amelynek jótékony hatásairól napjainkban igen sokat lehet hallani. Karban tartja többek között a koleszterinszintet, valamint a keringési rendszer állapotát is javítja, hiszen a vérnyomást képes csökkenteni. A legmagasabb omega-3 szinttel azok a halak rendelkeznek, amelyek a mély, hidegebb, nyílt vizekben élnek.

Ezek ugyanis, a zsírt a húsukban raktározzák el, ezért fogyasztásuk során nagyon sok többszörösen telítetlen zsírsavat vihetünk be a szervezetünkbe. Ilyen hal például a makréla, a tonhal és a hering is, vagyis azok a halak, amelyeknek sötétebb a húsuk. Ugyancsak sok omega-3 zsírsav található a lazacban és a tavi pisztrángban is, bár ez utóbbi két halfaj inkább a friss, hidegebb vizekben élnek.

A zsírszegény halak közé sorolható a tőkehal és a lepényhal, ugyanis ez a két halfajta a zsírt nem a húsában tárolja el, hanem a májában. 




i