Verejtékezés – a szervezet alapvető tevékenysége

2015-09-09 08:31
2022-07-07 08:01
FittSport
Verejtékezés – a szervezet alapvető tevékenysége

A bőrön keresztül történő folyadékvesztés normális élettani folyamat, amely fontos szerepet játszika szervezet hőszabályozásában.

A verejtékezés kellemetlen lehet ugyan, de betegséget csak angyon kivételes esetekben jelez. A mérsékelten tevékeny életmódot folytató felnőttek számára a napi 1,5 – 2 liter folyadék bevitele javasolt.

A sportolóknak és a nagyon aktív életmódot folytatók számára a tevékenység minden órájára további 1 liter folyadék lehet szükséges. A lázas betegek pedig igyanak annyit,a mennyit csak tudnak, akkor is, ha nem szomjasak, persze a józan ész határain belül. A szervezetnek szüksége vana  folyadék pótlására, mivel az alz alapvető élettani folyamatok egyik alapfeltétele.

A nagyon erős verejtékezés következtében a szervezet túl sok ásványi anyagot veszíthet, és ez kiszáradást vonhat maga után. Mivel a sós ételek elősegítik a kiszáradást, erőteljes izzadás után az elveszített folyadékot a táplálékkal együtt fogyasztott vízzel, vagy rehidratáló oldattal célszerű pótolni. A legegyszerűbb rehidratáló oldat 8 teáskanál cukorból, 1 teáskanál sóból és 1 liter vízből áll.

Az orvosok sem tudják, miért verejtékeznek egyesek jobban, mint mások, de valószínűleg öröklődő hajlamról van szó. Bizonyos esetekben a túlzott verejtékezés betegség, például pajzsmirigy-túlmüködés tünete is lehet. E betegségben gyorsul a szervezet anyagcseréje, vagyis a sejtek gyorsabban használják el a tápanyagokat és az oxigént.

A pajzsmirigytúmüködés további tünetei : szapora pulzus, fogyás, ingerlékenység, megnövekedett étvágy. A verejtékezést természetesen a angy meleg is fokozza, de szorongás, elhízás miatt is erőteljesebbé válhat.

Bár tudományos bizonyítékok nem támasztják alá, egyes természetgyógyászok szerint az erős izzadással járó kellemetlen testszag oka a cinkhiány, amely veseműködési zavarokat okoz, ezért a szervezet a bőrön keresztül szabadul meg a fehérjék lebomláa során keletkező karbamidtól.

A cinkhiány megszüntetése nyomán a testszag is mérséklődhet. Jó természetes cinkforrások a sovány húsok, a kemény héjú gyümölcsök, valamint a kagylók és rákok.

Sok természetgyógyász hisz abban is, hogy a verejtékezés segít megszabadítani a szervezetet a felhalmozódott mérgektől, és ezért, bár a higiéniát ők is fontosnak tartják, nem ajánlják a verejtékezést gátló készítmények használatát.





i