A fogyás pszichológiája: az érzelmi evés és más pszichológiai tényezők kezelése az életmódváltásban és a fogyásban

2024-04-26 13:45
2024-04-24 19:15
FittSport
A fogyás pszichológiája: az érzelmi evés és más pszichológiai tényezők kezelése az életmódváltásban és a fogyásban

A fogyás gyakran nem csupán fizikai, hanem pszichológiai kihívásokat is magában rejt. Az érzelmi evés, az önszabotázs és más mentális blokkok komoly akadályokat jelenthetnek az életmódváltás és a fogyás útján. Az érzelmi evés például gyakran a stressz vagy szorongás következménye, és jelentősen hátráltathatja az egészséges táplálkozást és a súlycsökkentést. Emellett az önszabotázs különböző formái is felmerülhetnek, például a negatív gondolkodásmód vagy az önértékelési problémák, amelyek megnehezíthetik a kitartást és az életmódváltás sikeres végrehajtását. 

Lássuk is, mi az, ami első körben önbizalomhiányhoz vezet!

Ha tudjuk, hogy lehetnénk jobbak, de nem teszünk meg ezért mindent, az instant önbizalomhiányhoz fog vezetni. Ahhoz, hogy kellő magabiztosságra tegyünk szert, bizony olyan dolgokat kell tennünk, melyek lehet, hogy megrémisztenek, úgyszólván soknak tűnnek. Nincs ez másként a fogyás, az életmódváltás területén sem.

Nem csoda, ha mardos a bűntudat, ha edzés helyett a kanapén történő nasimajszolást választottuk. Önfegyelem nélkül mégis, hogy lenne önbizalom? Ha állandóan húzzuk-halasztjuk a dolgokat, a saját szemünkben veszítjük el az önmagunkba vetett bizalmat. Gondolj csak bele, mi lenne, ha egy másik ember folyton azt ígérgetné neked, hogy hétfőtől egészséges ételt főz neked, holnaptól elvisz edzeni, de ezek sosem történnének meg. Nyilvánvalóan többé nem adnál a szavára és egy megbízhatatlan embernek tartanád. Ugyanaz történik Veled is a belső kommunikációban.

Természetesen vannak olyan esetek, mikor az ember sajnos egy betegség, kóros állapot miatt túlsúlyossá válik, könnyebben maradnak fenn rajta a kilók. 

Kivizsgálások, a túlsúly egészségügyi okának felderítése

Ha egészséges étkezés, kellő mennyiségű mozgás és regeneráció mellett, a felesleges energiatöbblet-bevitelek (nasikból, alkoholból, üdítőkből, rágcsálnivalókból) kiiktatásával sem indulnak meg lefelé a kilók, akkor érdemes a végére járni az okoknak. Ha orvosolható a probléma, akkor végre motiváló eredményeket is tapasztalhatunk. A súlyfelesleget befolyásolhatják olyan egészségügyi problémák, mint:

  • Ösztrogéntöbblet
  • Pajzsmirigy alulműködés, hashimoto
  • Inzulinrezisztencia
  • Leptinrezisztencia
  • Mellékvese túlműködés/kimerülés
  • Krónikus gyulladás
  • Rossz bélflóra
  • Gyógyszerek használata (pl.: antidepresszánsok)

Amennyiben sikerül a gyökérokok felszámolása a szükséges életmódbeli változtatásokkal, sokkal könnyebb dolgunk lesz a fogyásban is. Nagyon-nagyon fontos, hogy az esetlegesen felderített egészségügyi problémát ne kifogásként használjuk fel, hanem megoldásra váró feladatként tekintsünk rá! Így egyrészt lesz egy, a célt (fogyást) segítő megoldandó feladat, másrészt megszabadulhatunk az állandó önkínzástól. Nem kell többé azt érezni, hogy rosszul csinálunk valamit, vagy nem tettünk meg minden tőlünk telhetőt, lekerül rólunk ez a fajta lelki teher.

Mégis, mi történik akkor, ha egyszerűen belső indíttatás nem engedi a fogyást, mi van akkor, ha úgy fogalmazunk, maga a „lélek kövér”? Előbb a személyiségben kell változást előidézni, hogy azt utána követni tudja a test is.

Gyakran előfordul, hogy valamilyen belső igényt elégítünk ki az étellel, de nem az éhséget: az ürességtől való félelmet, szorongást csillapítunk. Hozzászoktunk az igények, vágyak azonnali kielégítéséhez, legalábbis annak pótlásához. Ekkor tartós gyógyulást csak úgy tudunk elérni, ha nemcsak a kilók számában, hanem a személyiségben is változás történik, amiben segítségünkre lehetnek a különböző terápiák, érzelmi evésre, stresszevésre specializálódott coachok, pszichológusok. 

Érzelmi/stresszevés ellen terápiával 

A terápia tervezésekor a legfontosabb szempontok egyike a motiváció, hiszen megfelelő belső motiváció (tudatos szándék, akarás) nélkül a fogyás nem lehet sikeres, és/vagy tartós. Emellett elengedhetetlen a hiteles terápiás közeg. Minden terápia előtt tisztázni kell, mit akarunk, mit tudunk vállalni, milyen előnyök és hátrányok származnak a gyógyulásból. Az utóbbira azért kell gondolni, mert a pszichés zavarokban mindig jelen vannak bizonyos "betegségelőnyök" is.

Az elhízás kezelésében szóba jöhető fontosabb pszichoterápiás lehetőségek a következők:

  1. Mélylélektani terápiák 

Az életünk történetéből kísérelnek meg feltárni a túlsúllyal összefüggésbe hozható eseményeket, rejtett, elfojtott konfliktusokat. A tudattalanul működő lelki mozgatórugók felismerése, belátása terápiás értékű lehet. Ebbe a csoportba sorolható a pszichodráma módszere, mely csoportos, dramatikus formában segít feldolgozni az élményeket.

  1. Viselkedés- és kognitív terápiák 

Itt az instrukciók alapján végzett gyakorlatok az étkezési szokások megváltoztatására irányulnak. Ez történhet önmonitorozással, például étkezési napló formájában, vagy az evést megnehezítő megoldások feltárásával, például a hűtőszekrény bezárásával és a kulcs elrejtésétől kezdve, az előre meghatározott időpontokban történő étkezésig. A kívánatos testkép megerősítéséhez vezethet például az, ha régi, már kihízott ruháinkat elővesszük, és ez állandóan a szemünk előtt van, mintegy célként lebegve előttünk Ugyanígy hatékony lehet, ha különböző helyzetekben elképzeljük magunkat fittebb, soványabb állapotban.

  1. Megváltozott tudatállapotot alkalmazó módszerek

Hétköznapi tudatállapot helyett módosult tudatállapotot hoznak létre valamilyen technikával, és ezt az érzékeny állapotot használják ki a terápia céljaira. A hipnózis például gyors változásokat képes létrehozni. A terápia során az életben fontos szerepet játszó, a túlsúllyal összefüggő eseményekre megyünk vissza időben, és a felbukkanó élményekkel, érzelmekkel végezzük a terápiás munkát.

  1. Csoportterápia

Gazdaságos, mert egyszerre több beteg kezelése folyik, és specifikus előnyei is vannak. Például a résztvevők egymást segítve és a másik tükrén át jobban megértik saját helyzetüket. 

Vitaminokkal a szerotoninszintért

A stresszevők esetében sokszor a szerotoninhiány okozza az édesség és a plusz kalóriák iránti sóvárgást. Előfordulhat bizonyos helyzetekben (pl.: gyulladások, vércukorszint-ingadozások, mellékvesét érintő stressz), hogy a szerotonin előállításához szükséges triptofán nevű aminosavat a szervezet más biológiai értelemben fontosabb feladatokhoz használja. 

Vagy például a menstruáció előtt jelentkező „állandó ehetnék” mögött is sokszor a szerotonin csökkent szintje bújik meg, ilyenkor ugyanis a csökkent ösztrogénszinthez alacsonyabb szerotoninszint is társul. Így a triptofán, a B2, B3, B6-vitaminok pótlása segítségünkre lehet az optimális szerotoninszint kialakításában és sóvárgás csökkentésében.

Legyen célunk és ahhoz tartozó konkrét allépések!

Nem győzzük hangsúlyozni a célok fontosságát. Tűzz ki reális, konkrét célt és adj hozzá dátumot. Mondd, hogy június 25-re (tételezzük fel, hogy két hónapnyira van) lefogysz 5 kg-t. Ez abszolút tartható és belátható. 

Ezt a folyamatot bontsd allépésekre, jegyezd le mikor mész edzeni, melyik napon hány órakor és mit fogsz csinálni. Állíts össze az étkezésekhez szükséges menüsort és bevásárolni valót, úgy sokkal könnyebb lesz, ha van előre megírt terved. Ha egyedül mindez nem megy, kérj segítséget! Beszélj dietetikussal, edzővel, csatlakozz facebook csoportokhoz, vagy egy közeli klubhoz. 

Higgy magadban!

Talán a legnehezebb lépések egyike, de ahogy egyre több lépést valósítasz meg a cél eléréséért úgy fog nőni a hited is magadban. Vizualizáld magad előtt a fogyást, képzeld el kismilliószor, milyen érzés lesz energikusabbnak, fittebbnek lenni. Vedd magad körül olyan emberekkel, akik motiválnak, vagy kövess olyan embereket az online térben, akik motiválólag hatnak rád. Válassz olyan hobbit, ami közelebb vihet a célodhoz, lehet az túrázás, kerékpározás, evezés, bármi. Mássz ki a fejedből, ne csak állandóan a kilóiddal legyél elfoglalva, ne legyél örök elégedetlen. Értesd meg magaddal, hogy a jelenlegi helyzetedhez képest Te mindent megteszel, de a változáshoz idő kell és ahogy másoknak, úgy neked is sikerülni fog, ha teszel érte. 

A komplex életmódváltás nem két nap alatt történik, de amíg nem adod fel, addig jó úton haladsz!









i