Súlyzós edzés otthon kezdőknek

2020-08-25 21:49
2020-08-26 22:03
FittSport
Súlyzós edzés otthon kezdőknek

Ha kezdőként félsz terembe menni, vagy csak kényelmesebbnek találod az otthoni edzést, beszerezted a megfelelő súlyokat és kitűzted a célod, már csak egy minimális háttérinfóra lenne szükséged az induláshoz, akkor engedd meg, hogy segítsünk Neked. 

0. lépés az egyik legfontosabb: a helyes végrehajtás

Abban az esetben, ha most kezded gyakorlatilag a nulláról a súlyzózást, érdemes szakértőtől tájékozódnod a helyes kivitelezési technikákról, vagy a különböző gyakorlatokat részletesen bemutató videókból ellesned a végrehajtást. Ez több okból nagyon fontos, ha a kezdet kezdetén precízen hajtod végre a gyakorlatokat, jól fog rögzülni, aminek egyenes következménye, hogy nagyobb terhelés esetén is szabályosan jársz el, ezzel megelőzheted a különböző sérüléseket, védheted ízületeidet és tényleg csak a legfőbb célodra kell fókuszálnod. Másrészt a helyes technikával könnyebben fejlesztheted az éppen munkára fogott izomcsoportod. Jó példa lehet erre a hát edzés, különbséget kell tenni aközött, hogy milyen az, amikor karból húzol és milyen az, amikor a hátizmaidra koncentrálsz. A helyes technika együtt jár az izomtudat kialakításával.

1. lépés: megfelelő súly és ismétlésszám kiválasztása

Amennyiben már helyesen tudod végrehajtani a gyakorlatokat, válassz a célodnak megfelelő súlyt. Ezt könnyedén kiszámolhatod egyismétléses maximumod ismeretében. (1RM=az a súly, amit egyszer szabályos körülmények között megtudsz mozgatni). A számoláshoz használj applikációt vagy interneten fellelhető kalkulátort. 

A teszt során az adott gyakorlatot végrehajtod, akkora súllyal, amelyről úgy gondolod, hogy képes vagy vele úgy 10 ismétlésre, ez lesz a képletben szereplő „súly”, majd leszámolod, hogy valójában hányszor bírod megemelni ezt a számot helyettesíted be az „ismétlésszám” helyére.

Az 1RM-ből, már nyílegyenesen megtudod határozni az optimális ismétlésszámod, célodnak megfelelően az alábbiak szerint:

Kezdőként, vagy erőállóképességed fokozására, használd az egy ismétléses maximumod 60-70%-át ami körülbelül 12-20 ismétlés.

Testformáláshoz, izomnöveléshez vedd az 1RM 70-80%-át, megközelítőleg 12-8 ismétlés.

Erőnöveléshez az 1RM 80-90%-ával, 3-6 ismétlést jelent. 

2. lépés sorozatszámok

Megvan a technika, a megfelelő súly, az ismétlés szám, a következő lépcső a sorozatszámok meghatározása. Kezdőként az első két hétben elegendő az ismétlésszámok magas mennyisége miatt a 2 sorozat, majd a 3. héttől 3 sorozat. a 4. héten a sorozat számod maradhat, a 3 viszont már növelheted a használt súly nagyságát, hogy az ismétlések ne tartsanak a végtelenbe és tovább. Az 5.-6. héttől bedobhatsz 4. sorozatot is.

3. lépés sorozatok közötti pihenő idő

30mp-től egészen 2 percig terjedhet, ez teljes mértékben attól függ, hogy bírod. Egyeseknél felmehet akár 5 percig is, függően a gyakorlattól és egyéni teherbírástól.

4. lépés az edzés gyakoriság

Kezdőként célszerű edzésenként minden izomcsoportot érintő edzést végezned. Kezd a legnagyobb izomcsoporttól és haladj a legkisebb felé. A sorrended ez esetben: láb, hát, mell, bicepsz, tricepsz, váll, has. Határozd meg, egy héten hányszor végzel testedzést - a fejlődés érdekében célszerű legalább heti hármat beiktatni köztük, 1-1 nap pihenővel.  

Nincs egyértelműen mindenkire ráhúzható sablon, lehet, hogy Te egy aktív jó fizikumú kezdő vagy és sokkal többet bírsz, mint más, de a fenti technikákkal egészen jól magadra tudod hangolni az edzéseid. Arra azonban figyelj, hogy az izomzat gyorsabban tudja lekövetni a terhelést, mint az ízületek, ezért elengedhetetlen a fokozatosság és megfelelő technika alkalmazása. Az első időszak ne a túlterhelésről szóljon, ne most menj fejjel a falnak és akarj egyéni csúcsokat döntögetni, határaidat feszegetni. A kezdő időszak szóljon a tanulásról és a mozgás öröméről. 





i