Miért fontos a rostban gazdag táplálkozás?

2014-09-18 16:42
2018-10-06 07:39
FittSport
Miért fontos a rostban gazdag táplálkozás?
Köztudott, hogy a rostok nagyon fontos szerepet játszanak a szervezet egészségének megőrzésében. Számos kutató foglalkozott azzal, hogy megvizsgálja, pontosan milyen hatása is van a szervezetre a rostban gazdag táplálkozásnak. Az eredmények megdöbbentőek lettek. Amerikai kutatók ugyanis rájöttek arra, hogy a rostban dús ételek fogyasztása által csökken az esélye annak, hogy légzőszervi betegségben, szívbetegségben, vagy fertőző betegségben halálozzunk el.

Sőt, azt is megállapították az amerikai kutatók, hogy a férfiak esetében még a rákos megbetegedések kialakulásának kockázata is csökkenthető az által, ha rostokban gazdag ételeket fogyasztanak.

Nőknél azonban, ez utóbbi jótékony hatás nem volt megfigyelhető. Általánosságban véve elmondható, hogy az amerikai emberek naponta megközelítőleg 15 gramm rostot fogyasztanak el a táplálkozásuk során.

Ez az adag rettentően kevés, hiszen minimálisan egy férfinak 38, egy nőnek pedig legalább 25 gramm rostra lenne szüksége naponta. Az ételek és italok rosttartalmának legalább 14 grammnak kellene lennie, 1000 kalóriánként. Az amerikai kutatók kilenc éven át vizsgálták a rostok és az egyes betegségek általi elhalálozás kapcsolatát. Megközelítőleg 388 ezer, 50 és 71 éves kor közötti felnőtt embert vizsgáltak ezen idő alatt.

A vizsgálat során fény derült arra, hogy a nők és a férfiak esetében is, közel 22 százalékkal csökkent az elhalálozási esély abban az esetben, ha rostban gazdag ételeket fogyasztottak nap, mint nap. A tanulmányt végző kutatók az 1995-ös és az 1996-os esztendők során kérdőíveket töltettek ki a vizsgálatban részt vevő személyekkel. A kérdőívben az étkezési szokássokkal kapcsolatos kérdésekre kellett választ adniuk az 50 és 71 év közötti férfiaknak és nőknek.

A kérdőívben 124 étellel kapcsolatban kellett nyilatkozniuk a megkérdezetteknek, egészen pontosan arra voltak kíváncsiak a kutatók, hogy a megadott ételek milyen gyakorisággal kerülnek a vizsgált személyek asztalára. A kérdőívek kitöltését követően, 9 év elteltével ismét felkeresték a megkérdezett személyeket, ám ezek közül 31 ezer ember már nem volt elérhető az elhalálozásuk miatt. A kutatók utána jártak annak, hogy a 31 ezer ember milyen betegségben halálozott el.

A kutatás során figyelembe vették azt, hogy az elhunyt személy mekkora súllyal rendelkezett, dohányzott-e, illetve milyen egészségügyi állapottal rendelkezett. Az eredmények mindezek ellenére meglepőek voltak, hiszen jól láthatóan beigazolódott az, hogy a több rostot fogyasztó személyeknek alacsonyabb volt az elhalálozási kockázata.




i