Teák télre az egészség szolgálatában

2015-12-21 14:42
2018-10-06 07:39
FittSport
Teák télre az egészség szolgálatában
A téli időszak sok szempontból nehéz. Az egészségünk, jó közérzetünk, fittségünk és súlyunk megtartása vagy javítása ilyenkor a legnehezebb, ezért fontos, hogy pont ezekben a hideg, szürke hónapokban figyeljünk a legjobban. Ilyenkor is fontos sportolni, akár szabadban, akár fedett helyen, akár csak otthon. Így van ez sok mással is. De nem csak a sport, a vitaminok segítenek télen is formában maradni és kiküszöbölni megfázást, influenzát, hanem olyan egyszerű dolgok is, mint a teák. A növények legnagyobb része gyógynövény vagy legalábbis rendelkezik pozitív élettani hatásokkal.

A könnyen beszerezhető teákból is lehet hatékony védekező gárdát összeállítani, de a bioboltokban nagyon széles skálája megtalálható a herbateáknak. Ha valaki nem szereti bizonyos gyógynövények ízét, nyugodtan tehet mellé egy gyümölcstea filtert vagy ízesítheti citrommal, édesítővel, mint például a stevia.

A steviából önmagában is lehet teát készíteni, de olyannyira édes, hogy érdemes kisebb dózist használni és egy másik gyógynövénnyel együtt forrázni. Nézzük, mely teákat érdemes beszerezni, de a lista a teljesség igénye nélkül készült, hiszen annyi kiváló növényből lehet iható forrázatot készíteni, hogy egy egész könyvet megtöltene.

  • A jól ismert csipkebogyó: Kiváló C-vitamin forrás, ezért télen nagyon fontos a fogyasztása. A C-vitamint nem lehet túladagolni, egyszerűen kiürül, amire nincs szüksége a szervezetnek. Ha hibiszkuszvirágos keveréket választunk, nagyon finom, citromízű teát kapunk.
  • Zsálya: Igen, ebből is lehet teát készíteni, ha más nincs otthon, csak a fűszernek használt formája, akkor azt is nyugodtan leforrázhatjuk. Torokfájásra nagyon hatékony, segít megszüntetni a kellemetlen tüneteket, de emellett a kamillánál sokkal erősebb nyugtató hatása van. Gyomorrontása, a megfázáskor jelentkező gyomorpanaszokra, felfázásra is hatásos kiegészítő kezelés a zsálya tea fogyasztása, mert nyugtatja a gyomrot és serkenti az emésztést.
  • Oregánó, azaz szurokfű: meglepő, de influenza tüneteinek enyhítésére nagyon hatásos a forrázata. Ízesíteni maximum citrommal szabad, így hát nem az íze miatt szeretjük teaként, hanem a hatékonysága miatt. Nátha, megfázás estén is alkalmazható, igazán hatékony.
  • Fekete bodza virágzat: Légúttisztító, köhögéscsillapító, nyákoldó és izzasztó hatású a teája, így komplex segítséget nyújt a megfázás, influenza tünetei ellen, ezzel elősegítve a gyógyulást.
  • Csalán: Tisztít, a húgyutak egészségesen tartásában segít.
Ezeket a teákat nem csupán akkor érdemes fogyasztani, mikor már baj van. Mindegyik ezek közül a megelőzésben is segítséget jelent, ezért olykor-olykor igyunk egy csészével.

Számos fontos növényi forrázat létezik még, mint például a menta, a borsmenta vagy a hársfavirágzat és az egyre kedveltebb roiboos teák, de a fűszerek közül a babér is igen jótékony hatású.




i