Zsírokkal kapcsolatos alapvető kifejezések

Jelenleg nagy divatját éli az egészséges életmód, ami a sportokat és az egészséges táplálkozást foglalja leginkább magába. Dícséretes és hasznos divat, de vajon mindenki tisztában van azokkal a jelentős kifejezésekkel, amik eligazítanak az egészséges étkezés labirintusában?

A mértékkel fogyasztott zsírok nélkülözhetetlenek az egészséghez, és különösen fontosak a kétévesnél fiatalabb gyermekek számára.

 

Nem lehet mindenki dietetikus, biológus, kémikus és egyébként is, nem lehet mindenki nagy szakértője mindennek, de nagyon fontos, hogy az alapvető dolgokkal mégis mindenki tisztában legyen.

A zsírok különösen fontosak, tudni kell mit és mennyit kell vagy szabad fogyasztani, és azt is tudni kell, mit kell elkerülni. Az élelmiszerek címkéi feltüntetik ugyan, hogy mi található az adott termékben, de ha nem vagyzunk pontosan tisztában azzal, mit is jelent a feltüntetett anyag, nem sokra megyünk az információval.

A zsírokra az energiatartalmuk miatt van szükségünk, és azért, hogya szervezetünk fel tudja venni a táplálékban lévő A-, D-, E- és K-vitamint, valamint a karotinoidokat. A mértékkel fogyasztott zsírok nélkülözhetetlenek az egészséghez, és különösen fontosak a kétévesnél fiatalabb gyermekek számára, valamint, ha nagy intenzitású edzést végzünk, például testépítés, erőemelés, kardiozás, valamint zsírégető edzés.

Egyes szírok azonban egészségesebbek, mint mások, és vannak kifejezetten egészségtelen zsírok is.

Íme egy kis segítség a zsírok közti eligazodáshoz

  • Koleszterin:A szervezetben természetesen termelődő és a vérben keringő, a zsírok közé tartozó anyag. Az LDL-koleszterin hatására az ereket elzáró plakkok képződnak, fokozza az infarktus veszélyét. Míg a HDL-koleszterin segít az erek kitisztításában.
  • Többszörösen telítetlen zsírok: Segítenek csökkenteni a vér koleszterinszintjét, ha a táplálék nem tartalmaz sok telített zsírt. Egyebek közt a halakban, az olajos magvakban, és az ilyen zsírokat tartalmazó margarinokban, illetve olajokban fordulnak elő.
  • Egyszeresen telítetlen zsírok: Segítenek csökkenteni a vér koleszterinszintjét, ha a táplálékban nem sok telített zsírsav található. Egyebek közt az avokádóban, az olajos magvakban és az ilyen zsírokat tartalmazó margarinokban, olajokban fordulnak elő.
  • Telített zsírok: Növelik a vér koleszterinszintjét. Egyebek közt a hazavihető készételekben, a burgonyachipsben, a gyári kekszekben, süteményekben, vajban és a tejtermékekben fordulnak elő.
  • Treanszzsírok: A telített zsírokhoz hasonlóan növelik az LDL-koleszterin szintjét, de a HDL-koleszterin szintjét viszont csökkentik. A hidrogénezett, vagy részben hidrogénezett növényi zsíradékokban, és az ezeket tartalmazó ételekben fordulnak elő.

A "telített" és "telítetlen" kifejezések a zsírmolekula jellegére utalnak. A telített molekulák merevebbek és stabilabbak. A telítetlen molekulák reakcióképesebbek, folyékonyabb olajat adnak.

 

i